Tworzenie stron internetowych
Tworzenie stron internetowych
2020-06-01

Tworzenie stron internetowych

Tomasz Rogalski

W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić prowadzenia biznesu bez choćby najprostszej strony internetowej. W tym artykule przybliżę Ci nieco tematykę związaną ze stronami internetowymi oraz podstawowe pojęcia które powinny znać osoby pragnące posiadać własną strony internetowej.

Oby myśleć o stronie www nie trzeba od razu mieć firmy, niejednokrotnie za potrzebą zaistnienia w internecie stoi Twoja pasja i chęć dzielenie się z innymi ludźmi. Cała koncepcja sieci WWW powstała z inicjatywy dzielenie się z innym swoją wiedzą.

Określ swoje potrzeby i oczekiwania.

Strona internetowa pod wieloma względami przypomina namacalny produkt który możesz kupić z półki sklepowej, wieszaka lub salonu, jeżeli mówimy o produktach premium. Mając to na uwadze powinniśmy do naszego “zakupu” podejść podobnie czyli określić nasze potrzeby i oczekiwania.

Postarajmy się zdefiniować przykładowe potrzeby:

 • strona ma mi służyć do: (prezentacji oferty firmy, wizytówka firmy, blog, landing page do promocji konkretnej kampanii, portal z dużą ilością kategorii i informacji, sprzedaży produktów - sklep internetowy)
 • chciałbym aby strona wyróżniała się od innych (indywidualny projekt lub gotowy szablon)
 • często będę aktualizował treści na stronie (potrzebuje systemu do zarządzania treściami)
 • potrzebuje opieki nad stroną, gdyż sam nie mam czasu na aktualizowanie treści.

Jak sobie możesz wyobrazić tych potrzeb może być znacznie, znacznie więcej i prawdopodobnie każdy z nas będzie miał inne.

Po tym jak zdefiniowaliśmy nasze potrzeby przyszedł czas na oczekiwania które mamy co do tego jak strona będzie działać i wyglądać.

 • oczekuje że moja strona będzie wyglądać podobnie do tych stron (stwórz listę stron które Ci się podobają)
 • zdecydowanie nie chcę być utożsamiany z tymi stronami (lista stron które Ci się nie podobają)
 • oczekuję że strona zostanie uruchomiona do dnia (wskaż datę)
 • oczekiwania finansowe (ile będzie mnie kosztować strona)

Dobrze zdefiniowane potrzeby i oczekiwania na samym początku będą kluczowe w dalszym procesie tworzenia strony internetowej, zarówno dla Ciebie aby uniknąć niepotrzebnego stresu jak i dla wykonawcy aby mógł zrobić ją dla Ciebie szybko i sprawnie. Po tym jak jak wszystko będzie ustalone można przejść do rozmowy o finansach. Zadawanie pytanie na samym początku, ile to mnie będzie kosztować, bez ustalenia co tak naprawdę chcesz, jest bezpodstawne a odpowiedź zleceniobiorcy może być bardzo mylna lub ogólna.

Znajdź wykonawcę dla swojej strony.

Gdy już wiesz czego chcesz czas zająć się wyborem wykonawcy. Wszystkie Twoje wybory są istotne dla powstania idealnej strony ale ten jest szczególnie ważny. Nawet po przeczytaniu setki artykułów i książek ten wybór nadal będzie dla Ciebie trudny, niemniej jednak wiedza o rodzajach wykonawców na których możesz trafić na globalnym rynku może Ci ułatwić dokonanie wyboru.

Zanim jednak przejdziemy do ich opisu pamiętaj o prawidłowo skonstruowanej umowie między wami, powinna być dla Ciebie czytelna, określać jak najbardziej dokładnie co jest przedmiotem umowy. Taka umowa zabezpieczy Ciebie i zleceniobiorcę.

Agencja interaktywna

Jest chyba najczęściej spotykaną formą działalności związanej z wytwarzaniem stron internetowych oraz reklam. Głównym założenie agencji interaktywnej jest dostarczanie klientom narzędzi wspomagających marketing, takich jak strony internetowe, banery reklamowe a nawet krótkie klipy filmowe.

W idealnych warunkach to chyba najbardziej oczywisty wybór jeśli chodzi o wykonawcę strony. Agencje interaktywne zatrudniają stosunkowo dużą ilość dobrych i bardzo dobrych grafików, ze względu na profil swojej działalności ale programiści którzy tam pracują nie są najlepszymi z najlepszych w sztuce programowania, ze względu na to że pracują przy nisko budżetowych projektach i tworzenie stron internetowych lub sklepów online nie wymaga od nich bardzo specjalistycznej wiedzy. Niemniej jednak są mistrzami w swoim rzemiośle czyli tworzeniu stron www.

Na korzysć agencji przemawia jeszcze jednen atuta, mianowicie czas realizacji. Takie firmy to maszynki do tworzenia stron internetowych i w swoich portfoliach mają czasami setki zrealizowanych projektów. Jak poznać że rozmawiamy z agencja interaktwyną? Najlepiej wejść na ich oficjalną stronę i zobaczyć co przeważa w ich profilu działalności, czyli w tym przypadku będą to strony internetowe,sklepy online, reklamy, banery reklamowe czasami tworzenie wizytówek itp.

Software house - czyli firma zajmująca się oprogramowaniem

Kolejną formą na którą możesz natrafić w swoich poszukiwaniach jest software house czyli firma stricte zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania na zamówienie. Głównym założeniem firmy jest tworzenie zaawansowanego oprogramowania na indywidualne zamówienie dla swoich klientów.

Do stworzenia prostej strony internetowej nie jest to raczej oczywisty wybór ale gdy zaczynasz przygodę z inwestowaniem w swoją firmę z reguły nie kończy się to na prostej stronie, prezentującej twoją ofertę. Niejednokrotnie potrzebujesz także zaawansowanych rozwiązań, integracji z portalami lub wewnętrznego oprogramowania do zarządzania procesami w swojej firmie. Software house zatrudniają dużą ilość bardzo dobrych i doświadczonych programistów którzy są mistrzami w sztuce wytwarzania oprogramowania. Niejednokrotnie firma nie zatrudnia grafików ale współpracuje z najlepszymi, ze względu na wysokie budżety którymi dysponuje przy innych projektach. Czy to oznacza że strona wytwarzana przez software house będzie bardzo droga? Nie koniecznie tak musi być. Jednak jest duże prawdopodobieństwo że będzie to bardzo wysoka jakość oprogramowania oraz wizualny design stworzony przez najlepszych grafików.

Jeżeli stawiasz na cenę i ekstremalnie szybki czas dostarczenia Ci produktu w postaci strony internetowej to nie jest to najbardziej naturalny wybór. Jeżeli natomiast stawiasz na jakość, a w przyszłości myślisz o dalszym rozwoju firmy i wsparciu procesów za pomocą technologii to warto abyś zastanowił się nad wyborem tego wykonawcy.

Freelancer - czyli wolny strzelec, mistrz swojego fachu

Jak można się domyślać jest to pojedyncza osoba (firma) która charakteryzuje się stosunkowo dużymi umiejętnościami programistycznymi i doświadczeniem skoro sama potrafi utrzymać się na rynku IT. Rzadko w obecnych czasach zdarza się aby freelancer był jednocześnie grafikiem, programistą i sprzedawcą, dlatego niejednokrotnie współpracuje on z innymi freelancerami tworząc taką wirtualną, niejednokrotnie międzynarodową, firmę.

Obecnie można spotkać bardzo dużą ilość ofert na wykonanych strony www właśnie przez freelancerów. Osoba zajmująca się tym zawodowo a co za tym idzie prowadzi działalność związaną z wytwarzaniem oprogramowania buduje swoją personalną markę i prawdopodobnie nie ustępuje wiedzą i doświadczeniem innym programistą zatrudnionym w agencjach reklamowych lub software housach. Wydawać by się mogło że freelancer wkłada nawet więcej wysiłku aby klient był zadowolony, gdyż buduje tym swoją markę, podpisuje się pod produktem swoim nazwiskiem. Dodatkowym atutem będzie prawdopodobnie cena. Oczywiście bardzo uogólniając freelancerzy są trochę tańsi od agencji reklamowych.

Jeżeli chodzi o ciemne strony to terminy wykonania mogą być wydłużone, ze względu że osoba taka pracuje sama, niejednokrotnie nad kilkoma produktami w tym samym czasie, potrzebuje odpoczywać jak każdy normalny człowiek, czyli idzie na urlop i choruje. To nie jest cyborg :) Porównując do agencji reklamowych lub software house gdzie jest więcej programistów, naszego pracusia nikt nie zastąpi w jego obowiązkach.

Zlecenie na portalu ofertowym

Co to jest portal ofertowy? No cóż to lista ogłoszeń gdzie możemy znaleźć wykonawcę na daną usługę lub zlecić wykonanie usługi i wykonawcy sami będą składać nam oferty cenowe. Jednym z popularnych portali jest oferia.pl (istaniała jeszcze w trakcie pisania tego artykułu ;) )

Jest to jedna z najtańszych forma stworzenia strony internetowej, ale zarazem jak to w życiu bywa, jakość tego produktu będzie najniższa. Jednak nie tylko o jakość chodzi ale także o legalność pozyskiwania źródeł do budowy Twojej przyszłej strony. To nie koniec Twoich problemów. Często spotyka się tzw. jednorazowych wykonawców, czyli stworzą stronę www, ale przy najdrobniejszych problemach jakie możesz napotkać w przyszłości nie uzyskasz żadnej pomocy. Nie odpowiadają na maile i nie odbierają telefonów. Należy także pamiętać o aspektach prawno-skarbowych gdy zlecamy wykonanie usługi osobie prywatnej. W praktyce bardzo ciężko będzie nam udowodnić swojej racji w przypadku jakichkolwiek problemów. Tych problemów można by tutaj jeszcze namnożyć jednak zdarzają się wyjątkowi zleceniobiorcy i jak już musimy, ze względów finansowych, zlecić wykonanie naszej strony jak najtaniej to przynajmniej postarajmy się sprawdzić opinie innych zleceniodawców w stosunku do tego zleceniobiorcy. Wiele portali ofertowych umożliwia wystawianie opinii po zakończeniu zlecenia.

Na takich portalach można także spotkać legalnie działające firmy ale te opisałem powyżej.

Ciężko mi znaleźć jakiekolwiek mocne punkty tej formy tworzenia stron internetowych. Skoro ta forma budowania stron istnieje to znaczy że ma swoich zwolenników. Ja jednak namawiam Was drodzy czytelnicy do nie popełniania tego błędu. Wybór jednak należy do Ciebie.

Kreator stron internetowych

Jest kilka dużych firm i portali internetowych, które zajmują się stricte tworzeniem ale bardziej trafnym określeniem jest kreowaniem stron www. Znając podstawowe tagi html i css a niejednokrotnie nawet bez znajomości tych technologii możemy sami “wyklikać” sobie stronę z gotowych komponentów. Jedym z popularnych w ostatnim czasie jest http://www.wix.com/. Nie jest to autoreklama, bo to bardziej konkurencja ale chciałbym uświadomić Wam co to jest i jak wygląda. Bardzo często dostawcy usług hostingowych lub domen oferują darmowe kreatory stron www aby zachęcić klientów do zakupów droższych serwerów, które niekoniecznie są im potrzebne.

Pomówmy na razie o zaletach tego rozwiązania. Taki kreator ma bardzo dobry support techniczny, który udzieli nam przez telefon wskazówek jak poradzić sobie z problemem który na pewno napotkamy w czasie tworzenia naszej strony internetowej. Kolejną zaletą jest to, że są to sprawdzone i przetestowane rozwiązania techniczne i pod względem bezpieczeństwa. Cena wejścia (często darmowa) to kolejny aspekt na który należy zwrócić uwagę ale to broń obosieczna, gdyż to rozłożenie w czasie dużo droższej usługi.

Teraz wady tego rozwiązania. Nie jest to rozwiązanie customowe, czyli nie jesteście w stanie zrobić tego co chcecie ale to co umożliwia Wam system. Myślę jednak że to nie jest najgorsza wada. Najgorsze dopiero przed nami :(. Nie dajcie się zwieść tym jaki firma przedstawia Wam jak wyglądają ich przykładowe strony gdyż zostały wykonane przez profesjonalistów a dodatkowo graficy przygotowali piękne i bogate w grafikę projekty. Kupując taki kreator nie masz w cenie grafiki która nie jest tania. Powiedziałbym że to najgorsza wada tego rozwiązania bo niby kupiłeś kreator ale tak naprawdę sam musisz postarać się o dobór grafik, kolorów, czcionek, struktury, itp. Następnie zderzasz się z technologią której nie znasz i musisz poświęcić wiele czasu i energii aby nauczyć się danego narzędzia i zaprojektować swoją stronę. Kolejna wada to cena, tak jak pisałem wyżej próg wejścia jest bardzo niski albo wręcz zerowy (nie wliczam tutaj grafik o które sam musisz się postarać) jednak nic nie jest za darmo, czeka na Ciebie system abonamentowy i to nie tani. W większości wypadków po 2-3 latach koszty przekroczą to co zapłacilibyście w najlepszej agencji interaktywnej za stworzenie super strony.

Podsumowanie

Jak mogłeś/aś przeczytać jest wiele czynników które determinują wybór wykonawcy. Aby Ci to trochę ułatwić przedstawię to w formie tabelki. Wybór natomiast pozostawiam Tobie, pamiętaj że te dane to idealne założenia, natomiast Ty jako osoba której najbardziej powinno zależeć na stworzeniu swojej wymarzonej strony.

WykonawcaWadyZaletyCena
Agencja interaktywna- problemy przy większych i bardziej wymagających projektach (brak bardzo doświadczonych programistów)- cena usługi- ciekawe projekty graficzne- szybki czas realizacji- stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązańUmiarkowana
Software house- czas realizacji może być nieznacznie wydłużony- cena usługi- nieszablonowe projekty graficzne- bardzo dobrzy programiści- tworzenie zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań oraz integracji z innymi aplikacjamiUmiarkowana
Freelancer- długie czasy realizacji- problemy przy bardziej wymagających projektach (brak zaplecza i czasu)- stosunkowo niska cena- łatwość i szybkość komunikacji- dobry stosunek ceny do jakościNiska
Portal z ofertami- działanie na granicy prawa podatkowego (szara strefa)- problem z egzekwowaniem wszelkich poprawek i reklamacji- bardzo długie czasy realizacji- znikome bezpieczeństwo- bardzo niska cenaBardzo niska
Kreator stron www- konieczność budowania strony samemu i poświęcenia na to dużo czasu- wysoki sumaryczny koszt po 2 latach- niska cena wejścia- bardzo dobry support techniczny- sprawdzone i bezpieczne rozwiązaniaNiska / Umiarkowana

Przygotuj treści i materiały i przekaż je wykonawcy.

Po wyborze wykonawcy czas przygotować dla niego treści i materiały które chcielibyśmy aby znalazły się na naszej stronie internetowej. Jest to powiązane z naszymi potrzebami i oczekiwaniami, które określaliśmy na samym początku, pomoże to wykonawcy lepiej je zrozumieć. Gdy materiały zostaną przygotowane z należytą starannością wykonawca będzie nam w stanie pomóc ułożyć z nich pewną strukturę, dopracować z nami ofertę oraz usystematyzować strukturę strony. Tutaj mała dygresja: na pomoc ze strony wykonawcy możemy liczyć w przypadku współpracy z doświadczonymi i dobrymi firmami, raczej nie oczekiwałbym wielkiej pomocy ze strony osoby którą znajdziemy po najmniejszych pieniądzach na portalach ofertowych.

Co powinniśmy przygotować albo co pomoże wykonawcy w stworzeniu strony:

 • treści, najlepiej podzielone na sekcje tematyczne np.: o firmie, wartości firmy, misja firmy, oferta firmy, dane kontaktowe
 • media, czyli zdjęcia i/lub filmy, tutaj też warto podzielić je na sekcje tematyczne, jeżeli nie potrafisz tego podzielić to zaufaj wykonawcy który współpracuje z grafikami i pomogą Ci w tej kwestii
 • certyfikaty, lub dokumenty które chciałbyś aby Twoi potencjalni klienci mogli zobaczyć

Gdy przekazujesz treści wykonawcy zadbaj o ich legalność. Tak dobrze słyszałeś to Ty ponosisz odpowiedzialność za treści publikowane na Twoje stronie. Nie kopiuj treści od innych aby nie być posądzonym o plagiat, używaj tylko legalnie zdobytych obrazów lub filmów. Gdy wykonawca zakupuje dla Ciebie licencjonowane zdjęcia poproś go o licencję do tych zdjęć. Najlepiej jak sam zakupisz media dla siebie, wskazane przez wykonawcę.

W tym punkcie piłka jest po Twojej stronie. Wykonawca nie będzie w stanie zacząć przygotowywać strony www bez poznania całokształtu Twojej wizji. Im szybciej przekażesz swoją wizję (treści, media, itp) tym szybciej możesz spodziewać się rezultatów w postaci projektu graficznego czy gotowej strony www.

Zadbaj także o jakość tych treści oraz zdjęć, wykonawca często nie redaguje treści, wkleja je tak jak zostały do niego przesłane. Sprawdź czy nie ma pomyłek słownych lub ortograficznych. Kolejna bardzo ważna sprawa to jakość zdjęć i filmów. Obecnie strony przygotowuje się dla ekranów o dużych rozdzielczościach, Twoje zdjęcia muszą dobrze wyglądać w rozdzielczościach powyżej 1200 px. Za jakiś czas nawet ta wartość będzie niewystarczająca. Tutaj dochodzimy do kolejnego punktu, czyli profesjonalnej sesji fotograficznej. Co warto sfotografować? Wszystko co chcemy umieścić na swojej stronie np.:

 • swoją osobę, swój zespół
 • pomieszczenia biurowe
 • flotę pojazdów
 • produkty które chcemy oferować, itp

Oczywiście agencje interaktywne lub software house'y mogą dla Ciebie wszystko zorganizować od treści, sesji fotograficznej nawet po stworzenie całego brandu Twojej firmy.

Autorski projekt graficzny a gotowy szablon.

Przy stronie www bardzo ważne są przynajmniej dwa elementy. Pierwszy to użyteczność (user experience UX), czyli jakie odczucia przy poruszaniu się po stronie odczuwa użytkownik, a druga to bardzo ładny wygląd strony, czyli przyzwoity projekt graficzny. Kupujemy oczami zatem jeżeli Twoja strona ma pomóc Ci zwiększyć zyski Twojej firmy to warto w przyjazny dla oka sposób ją zaprezentować.

Oferty firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych często mówią o autorskim (indywidualnym) projekcie graficznym, ponieważ wygląd strony jest niezwykle ważny i jeśli poważnie myślicie o swojej stronie to powinniście rozważyć tą opcję. Oczywiście przygotowanie projektu graficznego wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jaka opcja Wam zostaje jeżeli z jakiś powodów nie chcesz indywidualnego projektu graficznego? Do dyspozycji macie zakup przygotowanego wcześniej szablonu graficznego. Jeżeli spędzicie trochę czasu to na różnych stronach możecie taki szablon zakupić i przekazać wykonawcy aby na podstawie tego szablonu wykonał waszą stronę. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej sprawie. W procesie zakupu szablonu w 95% przypadków kupujecie tylko strukturę i funkcjonalność, nie kupujecie dołączonych do szablonu zdjęć co jest dla osób które się spotykają pierwszy raz z gotowym szablonem trochę szokujące. Otóż grafiki są drogie w stosunku do szablonu który może kosztować tyle co jedno dobre zdjęcie. W przypadku zakupu gotowego szablonu to Wy jesteście odpowiedzialni za ułożenie na poszczególnych stronach bloków, wybraniu odpowiednich grafik, kolorów itp, zatem jeżeli nie macie żyłki artystycznej to to przedsięwzięcie może być dla Was bardzo trudne i nie warte Waszego czasu a efekt końcowy może być niezadowalający.

Podsumowując autorski projekt graficzny to dodatkowe koszty jakie musicie ponieść przy tworzeniu strony www ale macie wszystko podane na tacy i wykonane przez profesjonalistę. Z drugiej strony gotowy szablon to niska cena ale potrzeba zainwestowania czasu aby wszystko przygotować i ułożyć na stronie a następnie w niebudzący wątpliwości sposób opisać wykonawcy co ma zostać zrobione.

Ostatnia dość istotna sprawa: ściąganie z internetu zdjęć, które wyraźnie nie mają zaznaczone że są darmowe, jest nielegalne i możecie zostać pociągnięci do odpowiedzialności karno - finansowej.

Strona www czy może FanPage.

Inną formą przedstawienia swojej osoby, produktów lub firmy jest Facebookowy FanPage. W porównaniu z profesjonalną stroną internetową możecie wykonać go sami w dosłownie kilka minut. Aby zacząć wystarczy ustawić zdjęcie profilowe, zazwyczaj jest to logo firmy lub zdjęcie osoby oraz zdjęcie w tle nawiązujące do prowadzonej działalności, dobrym przykładem będzie zdjęcie naszego produktu. Musimy uzupełnić także podstawowe dane, informacje o FanPagu takie jak:

 • nazwa firmy
 • opis działalności
 • kategorie działalności
 • dane kontaktowe
 • godziny pracy

I po paru minutach możemy cieszyć się swoim FanPagem.

Aby nasz FanPage generował ruch klientów powinniśmy pomyśleć o stałej aktualizacji oraz przede wszystkim tworzeniu tematycznych postów opisujących naszą działalność. Facebook za darmo umożliwia nam bardzo duży wachlarz narzędzi i swoją platformę, ułatwiającą nam rozwój naszej firmy i dotarcie z ofertą do praktycznie całego świata.

Gdy będziemy już bardziej zaawansowanymi użytkownikami Facebooka to warto zainteresować się promocją poszczególnych postów aby przyciągnąć jeszcze większy ruch na naszą stronę (FanPage), niestety jest to już opcja płatna.

Niemniej jednak dla początkujących przedsiębiorców których nie stać od razu na profesjonalną stronę internetową, to opcja którą warto rozpatrzyć i którą jako profesjonaliści polecamy naszym klientom.

System zarządzania treścią - CMS.

CMS - jest skrótem od angielskiego wyrażenia Content Management System. Jest to system do zarządzanie kontentem strony. Kontent też jest angielsko brzmiącym słowem ale bardzo trafnie określa zagadnienie czyli treść i media (zdjęcia, filmy, itp).

Dlaczego w ogóle możesz potrzebować CMS’a? Wyobraź sobie że Twoja strona jest o tematyce kulinarnej, zatem jest tam dużo przepisów i zapewne chcesz co jakiś czas dodawać nowe przepisy. Potrzebujesz jakiegoś narzędzia które Ci to umożliwi. Najlepszym do tego celu będzie właśnie system CMS.

Na rynku jest wiele gotowych systemów takich jak Wordpress, Concrete, Drupal, Joomla, Elementor oraz autorskie CMS’y. Nie będę ich tutaj opisywał ale raczej skupię się na ogólnych założeniach i cechach CMS’a.

Głównym zadaniem CMS’a jest umożliwienie Ci w najbardziej intuicyjny i bezpieczny sposób zarządzać Twoją stroną i na tym mógłbym poprzestać ale chciałbym abyście zastanowili się czy tak naprawdę potrzebujecie systemu do zarządzania stroną? Często w swojej pracy spotykam się z tym że powstaje strona i przez kolejne lata jej życia nic się na niej nie zmienia, dotyczy to przede wszystkim stron - wizytówek firm. Więc po co budować coś co nigdy nie zostanie użyte. Nawet gdybyście mieli co roku zmieniać jakieś treści to będzie to nadal możliwe bezpośrednio w kodzie HTML strony.

Oczywiście nie namawiam do takiego rozwiązania, szczególnie jako Twórca strony, ale wskazuje tylko na możliwości zbudowania strony nieco taniej.

Serwer i domena. Co o tym powinieneś wiedzieć?

Gdy nasz strona jest na ukończeniu powinniśmy pomyśleć w jaki sposób pokażemy ją całemu światu. Do tego celu potrzebujemy domeny i serwera. Ale zaraz co to jest domena i serwer?

Domena - to adres internetowy pod którym będzie można znaleźć Twoją stronę np: onet.pl, facebook.com, twojastrona.pl, itp.

Serwer - to urządzenie z dostępem do internetu (można by dla uproszczenia powiedzieć - komputer) które serwuje (renderuje - wyświetla, obsługuje oprogramowanie) Twoją stronę.

Można te 2 pojęcia przedstawić w bardziej obrazowy sposób. Domenę można porównać do adresu a sewer do budynku który pod tym adresem się znajduje.

Warto wiedzieć o serwerach jeszcze wiedzieć kilka istotnych właściwości takich jak:

 • czy serwer jest serwerem wirtualnym (łatwym w obsłudze) czy może dedykowanym (do którego potrzebna jest specjalistyczna wiedza). Do obsługi prostej strony z reguły wystarczy nam serwer wirtualny
 • transfer miesięczny, czyli ile danych można pobrać w ciągu miesiąca, innymi słowy ile razy można wyświetlić stronę (obecnie większość serwerów nie ma limitu transferu)
 • wydajność (Ilość procesorów, ilość pamięci RAM)
 • dostępne miejsce na dysku na Twoje dane (największą cześć zabiorą wszelkiego rodzaju media)
 • niezawodność (wyrażana w procentach np 99.95%) czyli czas w którym mamy gwarancję że serwer będzie działał bez przerw i usterek.

Wykonawca Twojej strony powinien Ci pomóc w wyborze serwera, jednak pamiętaj że to Ty musisz go zakupić a następnie utrzymywać (w rocznym abonamencie), zatem warto abyście orientowali się w podstawowych parametrach dotyczących serwerów. Przy wyborze domeny sprawa jest dużo prostsza gdyż to Ty musisz zdecydować o nazwie pod którą Twoi potencjalni klienci mogą Cię znaleźć. 

SEO - Search Engine Optimization. Co to znaczy i czy mam na to zwracać uwagę?

SEO - są to wszelkie działania mające na celu promowanie serwisu (strony) w internecie. Zarówno optymalizacja kodu serwisu, modyfikacja i odpowiedni kontent strony jak i dodatkowe działania zwiększające ruch na Waszej stronie. Przyjeło się nazywać wszelkie działania SEO - pozycjonowaniem.

Czy zatem pozycjonowanie jest ważne? Jest bardzo ważne, powiedziałbym że ważniejsze od wyglądu strony. Podstawowym powodem dlaczego powinniśmy na to zwracać uwagę jest możliwość wyszukania naszej strony na odpowiednie słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę internetową (np.: Google). Weźmy dla przykładu producenta doniczek, w Polsce jest ich kilka tysięcy a google pokazuje nam na pojedynczej stronie 10 wyników. Z badań wynika że potencjalni klienci nie zapuszczają się w poszukiwaniach dalej niż do 3-ciej strony. Zatem z kilku tysięcy 30-ci najlepiej pozycjonowanych stron firmowych będzie odwiedzana przez potencjalnych klientów.

Teraz możecie sobie wyobrazić że musi to być trudne zadanie aby znaleźć się w pierwszej 10-tce ewentualnie 30-stce. Dlatego na rynku powstały wyspecjalizowane firmy które zajmują się SEO, wykonawcy waszych stron raczej nie posiadają odpowiednich narzędzi aby zajmować się pozycjonowaniem. Aczkolwiek z drugiej strony firmy zajmujące się SEO wytwarzają strony dla swoich klientów.

Skoro już wiemy że to zadanie jest trudne to możemy się spodziewać że nie jest ono tanie. Z reguły 5 - 6 miesięczne pozycjonowanie przewyższy całkowity koszt strony internetowej, ale jeżeli firma pozycjonująca wywiązuje się dobrze ze swojego zadania to ilość klientów która będzie trafiać na Waszą stronę będzie olbrzymia liczona w setkach lub tysiącach, w zależności od branży którą promujecie w internecie. Zatem jeżeli Wasza firma jest w stanie taki ruch obsłużyć to zyski będą znacznie, znacznie wyższe od kosztów pozycjonowania.

Nie byłbym sobą gdybym w tym miejscu nie napisał o ciemnych stronach SEO. Bardzo ciężko z podstawową wiedzą na temat pozycjonowania zweryfikować czy firma pozycjonująca robi to w sposób prawidłowy. Widzimy oczywiście ruch na naszej stronie i ilość zapytań ofertowych ale nie wiemy do końca jakich technik używa firma. W skrajnych przypadkach jeżeli Google wykryje że nasza strona jest sztucznie pozycjonowana to może ją czasowo usunąć na kilka tygodni z wyników wyszukiwarki lub na zawsze (BAN). Jeżeli nam się to przydarzy to jedyne wyjście to zmiana domeny i zaczynanie wszystkiego od początku.

Strona responsywna.

Co to znaczy że strona jest responsywna? Zanim przejdziemy do angielsko brzmiącej definicji postarajmy się to wyjaśnić w prostych słowach, a definicja jest naprawdę prostą. Strona responsywna jest to strona która wyświetla się “dobrze” na urządzeniach o różnych rozdzielczościach. Tutaj należy zaznaczyć bardzo istotną sprawę. Strona na różnych rozdzielczościach wygląda trochę inaczej, jej wygląd w dużej mierze zależy przygotowanego projektu graficznego. Innym słowy możemy powiedzieć że strona zmienia swój wygląd w zależności od dostępnej rozdzielczości tak aby była czytelna i użyteczna.

Teraz jak już wiemy jak zachowuje się strona responsywna możemy przejść do definicji. Strona responsywna (RWD - Responsive Web Design) to strona która responsywnie dostosowuje swój wygląd do rozdzielczości urządzenia.

Czy powinniśmy jako zleceniodawcy wiedzieć coś więcej o stronie RWD? Nie sądzę pozwólmy raczej działać specjalistom.  W momencie odbioru dzieła warto sprawdzić czy strona wyświetla dobrze się na urządzeniach mobilnych.

Obecnie strony RWD to standard i nie powinno to być argumentem lub dodatkową opłatą jaką musicie ponieść przy tworzeniu strony. Powiem więcej: RWD to w obecnych czasach konieczność.

Bezpieczeństwo.

Pomimo że to ostatnia część artykułu, to nie znaczy że jest mniej ważna. Przy tworzeniu stron internetowych aspekt bezpieczeństwa jest często pomijany, co prowadzi w konsekwencji do większych problemów.

Dlaczego to takie ważne? Z reguły strony internetowe nie przechowują istotnych danych lub danych naszych klientów więc nie powinniśmy się bać o ich utratę. Dodatkowo większość hostingów oferuje darmowe backup bazy danych. Dlaczego więc to takie ważne? Większość ataków na stronę kończy się nie tyle co skasowaniem naszej strony co jej zainfekowaniem. Nasi klienci oraz potencjalni klienci mogą być narażeni na wyświetlanie im niechcianego kontentu. Dodatkowo nasza zainfekowana strona może służyć do promocji domen atakującego. W konsekwencji może to doprowadzić do utraty pozycji naszej strony w rankingach google a nawet jej zbanowania.

Co zatem możemy zrobić z punktu widzenia użytkownika? 

 • Przede wszystkim dbajmy o to aby nasze hasła były mocne i cyklicznie je zmieniajmy. Mam na myśli hasła do serwera jak i do panelu zarządzania naszą stroną. 
 • Możemy zabezpieczyć naszą stronę certyfikatem SSL.
 • Cykliczna aktualizacja oprogramowania użytego do budowania strony.
 • Poddanie naszej strony audytowi bezpieczeństwa.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać dlatego wybierajcie firmy z doświadczeniem i gwarancją. Infekcja strony to jeszcze nie koniec świata, nie ma takiego zabezpieczenia którego nie da się złamać, ale reakcja twórcy Waszej strony jest w tym przypadku najistotniejsza czyli przywrócenie strony do prawidłowego działania.