Koszty strony internetowej
Koszty strony internetowej
2020-09-01

Koszty strony internetowej

Tomasz Rogalski

Czy zastanawialiście się dlaczego tak rzadko firmy wykonujące oprogramowanie umieszczają cennik swoich produktów? Czy jest to jakiś chwyt reklamowy zmuszający klientów do wykonania telefonu lub napisania maila aby zorientować się w cenniku? 

Otóż nic z tych rzecz. Sprawa jest bardziej skomplikowana i nie chodzi tutaj o ukrywanie realnej ceny przed klientem aby nie odstraszyć go przy pierwszym kontakcie. Chodzi o to że większość firm podchodzi do każdego klienta indywidualnie i niejako kupujesz drogi czytelniku stronę szytą na miarę, dostosowaną do Twojej działalności, często do Twojego istniejącego już na rynku wizerunku.

Marketingowcy prześcigają się w coraz to nowszych technikach promocji i zachęcenia klientów do zakupu. Ale nawet najlepsi sprzedawcy nie są w stanie z góry powiedzieć ile będzie kosztować strona internetowa. Są od tej reguły pewne wyjątki ale o nich opowiem sobie nieco dalej.

Jakie czynniki wpływają na koszty?

W zależności od skomplikowania projektu oraz przyjętego modelu biznesowego możemy wyróżnić kilka czynników mających wpływ na ostateczną cenę:

 • koszty tworzenia czyli opłata specjalistów - to lwia część kosztów. Tutaj w zależności od tego co tak naprawdę będzie dla Was wykonywane można wyróżnić: cenę przygotowania projektu graficznego, rebrandingu waszej marki (logo, projekty ulotek, projekty gadżetów marketingowych), cenę przygotowania systemu do zarządzania stroną (CMS), wszelkie integracje np z portalami społecznościowymi lub innym aplikacjami, dodatkowe wersje językowe, przygotowanie kontentu strony i na koniec pozostałe customowe rozwiązania
 • koszty utrzymania - często klienci proszą mnie o tzw pakiet utrzymaniowy, to znaczy że oni tak naprawdę nie mają czasu na aktualizację swojej strony, updatowania oprogramowania itp, wolą zlecić to specjalistom, szczególnie jeżeli chodzi o budowanie kontentu.
 • koszty w abonamentach - ten element dotyczy głównie stron budowanych w różnych systemach tzn gotowców np.: wix.com,
 • koszty utrzymania domeny oraz serwera - są to koszty stałe opłacane z reguły w cyklu rocznym. Koszty te nie są bezpośrednio związane z budową i tworzeniem strony, niemniej jednak należy o nich pamiętać.

Wykonawcy mają kluczowy wpływ na cenę.

Praktycznie w każdym biznesie usługowym wykonywanym przez człowieka dość znaczą część wynagrodzenia za daną usługę pochłania koszt pracy człowieka. Nikt z nas nie chce pracować za małe pieniądze, to jest oczywiste i nie podlega dyskusji. Tak samo jest z wykonawcami którzy pracują przy budowe strony, są to z reguły osoby będące w grupie najlepiej opłacanych na rynku. Jednak wśród tych wykonawców możemy wyróżnić pewne grupy które postaram się krótko scharakteryzować.

Agencje interaktywne

Jest chyba najczęściej spotykaną formą działalności związanej z wytwarzaniem stron internetowych oraz reklam. 

Charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną ale za to dostarczają ciekawe projekty i dobrą jakość w bardzo krótkim czasie.

Software house - czyli firma zajmująca się oprogramowaniem

Kolejną formą na którą możesz natrafić w swoich poszukiwaniach jest software house czyli firma stricte zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania na zamówienie. 

Charakteryzują się umiarkowaną ceną. Dostarczają równie ciekawe projekty jak agencje i bardzo dobrą jakość w bardzo rozsądnym czasie.

Freelancer - czyli wolny strzelec, mistrz swojego fachu

Jak można się domyślać jest to pojedyncza osoba (firma) która posiada dobre umiejętnościami programistycznymi i doświadczeniem skoro sama potrafi utrzymać się na rynku IT.

 Charakteryzują się konkurencyjną ceną. Dostarczają dość szablonowe projekty. Dużym minusem będzie jednak czas oczekiwania.

Zlecenie na portalu ofertowym

Co to jest portal ofertowy? No cóż to lista ogłoszeń gdzie możemy znaleźć wykonawcę na daną usługę lub zlecić wykonanie usługi i wykonawcy sami będą składać nam oferty cenowe. Jednym z popularnych portali jest oferia.pl (istaniała jeszcze w trakcie pisania tego artykułu ;) )

Charakteryzują się bardzo niską ceną. Jakość może być bardzo słaba, czas oczekiwania bardzo duży. Mogą też pojawić się problemy z uzyskaniem wsparcia posprzedażowego.

Kreator stron internetowych

Jest kilka dużych firm i portali internetowych, które zajmują się stricte tworzeniem ale bardziej trafnym określeniem jest kreowaniem stron www. Znając podstawowe tagi html i css a niejednokrotnie nawet bez znajomości tych technologii możemy sami “wyklikać” sobie stronę z gotowych komponentów. Jedym z popularnych w ostatnim czasie jest http://www.wix.com/.

Charakteryzuje się stosunkowo tanim systemem abonamentowym. Platforma dostarcza nam bezpieczne zaplecze które umożliwia nam samodzielne stworzenie strony. Minusem jest to że sami musimy zaangażować swój czas w przygotowanie swojej strony. Musimy także liczyć się z tym że większość tych platform jest projektami zamkniętymi więc dalszy rozwój naszej strony i integracje z innymi portalami mogą być problematyczne do przeprowadzenia.

Czy da się zrobić stronę za przysłowiowe 1000 PLN?

W biznesie bycie konkurencyjnym oznacza być albo nie być. To samo można zauważyć przy tworzeniu stron internetowych. Jednak czy bycie aż tak konkurencyjnym, czyli oferowanie strony za 1000 PLN (~250$) nie jest już zbyt daleko idącą patologią?

Wydaje mi się że skoro na rynku zdarzają się takie oferty to oznacza że jest na to zapotrzebowanie. Zapraszam jednak czytelników do przeczytania artykułu do końca aby można było wyrobić sobie swój pogląd na ten temat.

Firmy które zajmują się tworzeniem stron za tak niską cenę muszą robić to bardzo schematycznie, niemal jak na taśmie produkcyjnej w fabryce. Zakładam że nie poświęcają więcej niż 3 - 4 dnia aby wyprodukować taką stronę. Dla porównania agencje interaktywne potrzebują 3 - 6 tygodni.

Oczywiście nie chcę negować tak tanich rozwiązań. Uważam że to zależy od indywidualnych preferencji klienta i zasobności jego portfela. Jak widać w praktyce takie strony powstaj.

Spróbujmy realnie spojrzeć na takie rozwiązania. Prześledziłem kilka takich firm. Okazuje się że strony wyprodukowane przez nich są przyzwoite jednak charakteryzują się dość powtarzalnym szablonem. Nie porywają szatą graficzną ale działają sprawnie na wszystkich urządzeniach.

Podsumowywując jak widać takie rozwiązania istnieją i muszę przyznać że nie są patologią. Jednak nie nastawiałbym się na wysoką jakość produktu. Myślę że to tak samo jak z samochodami można jeździć Fiatem a można Mercedesem, każdy z nich zawiezie nas tam gdzie chcemy ale doznania z jazdy będą inne.

Przykładowe i orientacyjne widełki cenowe.

Bardzo ciężko jest podać jakieś konkretne wartości. Ale tak jak pisałem na samym początku wynika to z indywidualnych potrzeb klienta. Postarajmy się jednak ubrać to w jakieś wartości. Załóżmy że projekty graficzne są przygotowywane indywidualnie dla każdego klienta:

 • prosta strona wizytówka - 4500 - 6000
 • standardowa strona z kilkoma podstronami podzielonymi tematycznie - 6000 - 9000
 • bardziej zaawansowana strona jak np.: blog lub portal - 9000 - wzwyż

Powyższe ceny gwarantują solidną jakość kodu a także bezpieczeństwo danych a także przygotowanie wydajnej strony zgodnie z dobrymi praktykami.

Dlaczego strony internetowe tyle kosztują?

Przygotowanie indywidualnej strony dostosowanej do wymagań klienta nie jest procesem w pełni powtarzanym, co innego strony szablonowe o których pisałem wyżej.

Zatem jeżeli nie jest to proces w pełni powtarzalny to musimy zaangażować za każdym razem określoną ilość ludzkiego czasu aby ją wytworzyć. Właśnie czas jaki grafik, deweloperzy oraz osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem muszą poświęcić za każdym razem.

Jeżeli firma dba o poziom swoich produktów to zatrudnia bardzo dobrych specjalistów, którzy znają swoją wartość na rynku. Przyjmijmy profesjonalny model podejścia do tworzenia stron www, który zakłada pewne czynności tzn checklist które należy wykonać aby powstał produkt bardzo dobrej jakości:

 • musimy poznać potrzeby klienta i na bieżąco utrzymywać kontakt z klientem aby wytworzyć projekt z jego oczekiwaniami - za to odpowiedzialny jest projekt manager
 • powyższe oczekiwania muszą być przetransferowane na konkretne zadania które nie pozostawiają złudzeń, tak aby deweloperzy wiedzieli co mają robić - za to odpowiedzialny jest projekt manager
 • należy wykonać projekt graficzny dokładnie pokazujący jak strona będzie wyglądać oraz wprowadzić wszelkie poprawki i sugestie które klient proponuje - za to odpowiedzialny jest projekt manager oraz grafik (grafik także powinien być zaangażowany w pierwsze rozmowy z klientem aby dopasować projekt graficzny do jego potrzeb)
 • wykonanie strony zgodnie z zaakceptowanym projektem graficznym - za to odpowiedzialny jest deweloper
 • sprawdzenie strony zgodnie z wymaganiami klienta i projektu graficznego - za to odpowiedzialny jest projekt manager
 • przeprowadzenie audytu wydajności, bezpieczeństwa oraz seo - za to odpowiedzialny jest deweloper (najlepiej najbardziej doświadczony)
 • wprowadzenie kontentu strony - za to odpowiedzialny jest projekt manager lub content manager
 • wgranie (deploy) strony www na serwer - za to odpowiedzialny jest deweloper

Jak cały ten czas, który kilka osób musi poświęcić zostanie zsumowany to myślę że nietrudno wyobrazić i uzmysłowić sobie dlaczego profesjonalnie wykonane strony nie kosztują 1000 PLN ale znacznie więcej. 

Podsumowanie.

Jest wiele czynników które wpływają na koszty strony. Jest to też temat za każdym razem dość indywidualny, a cena zależy od wymagań klienta. Tak naprawdę to rynek weryfikuje ostateczną kwotę. 

W internecie można natknąć się na pewne skrajności, z jednej strony koszty w granicach 1000 PLN a w drugiej 20 000 PLN. Nie chcę popierać żadnej ze stron, mogę tylko uczciwie powiedzieć że w obu przypadkach dostaniemy stronę. Nie będą to te same produkty, ani o tej samej jakości. Nie chciałbym też wywoływać niepotrzebnej burzy myślę jednak że przykładowe orientacyjne ceny są jak najbardziej realne i wyśrodkowane.