Oprogramowanie dedykowane
Oprogramowanie dedykowane
2020-11-03

Oprogramowanie dedykowane

Tomasz Rogalski

Wraz z rozwojem technologicznym przedsiębiorcy coraz częściej automatyzują pewne procesy zachodzące w ich firmach. Coraz rzadziej możemy spotkać sprzedawców posiadających swoje “magiczne” zeszyty w których zapisują swoje notatki oraz dane klientów, a to tylko jeden z przykładów.

Aby sprostać wymaganiom rynku coraz częściej jako przedsiębiorcy będziemy szukać oprogramowania które może pomóc nam usprawnić pewne procesy, a nawet przynosić zyski z zakupionego oprogramowania. Aby uzmysłowić Ci o czym piszę posłużę się przykładem aplikacji służącej do rezerwacji wizyty u lekarza, w której pacjent może wybrać wolny termin i dokonać przedpłaty. Zatem dzięki takiej aplikacji dana przychodnia realnie zarabia.

Co to jest oprogramowanie dedykowane?

System informatyczny stworzony specjalnie na potrzeby danego projektu, przedsięwzięcia lub firmy. Może to być aplikacja desktopowa (instalowana na komputerze), aplikacja mobilna (instalowana w telefonie), aplikacja internetowa (dostępna z poziomu przeglądarki) lub inny rodzaj oprogramowania.

Oprogramowanie dedykowane może być zarówno prostym narzędziem jak i rozbudowaną aplikacją. Najczęściej jest to oprogramowanie zamawiane przez firmę w celu dostosowania funkcjonalności do własnych potrzeb.

Dlaczego mogę potrzebować dedykowanego oprogramowania?

Myślę że od tego pytania warto zacząć gdyż pomoże zaoszczędzić Tobie i Twojej firmie wiele czasu i pieniędzy. Na rynku jest wiele gotowych rozwiązań wspierających działania biznesowe firm. Na początku spróbowałbym znaleźć kilka z nich, umożliwiających rozwiązanie Twojego problemu. Następnie spróbowałbym poużywać tych aplikacji, kupująć miesięczny dostęp (często firmy oferują darmowy okres próbny lub wersję demo). Jeżeli pośród nich znalazłeś rozwiązanie to odpowiedź jest dość prosta. Nie potrzebujesz dedykowanego oprogramowania i możesz zacząć od razu korzystać z wybranej aplikacji.

Załóżmy że po paru miesiącach zaczyna brakować funkcjonalności w wybranej przez Ciebie aplikacji lub z jakiś indywidualnych przyczyn zaczyna ona Cię drażnić lub działać mało wydajnie. To jest czas kiedy sam będziesz czuł, że musisz coś zmienić, możesz znowu poszukać czegoś gotowego na rynku albo zastanowić się nad opcją uszytą na miarę Twojej firmy. W dalszej części opiszemy co można zyskać dzięki dedykowanych rozwiązaniom.

Aplikacje dedykowane a gotowe systemy

Przechodząc od razu do sedna. Należy zdać sobie sprawę że gotowe systemy nie stawiają tak bardzo na wydajność a raczej na maksymalizację funkcjonalności tak aby zapewnić bardzo szeroki wachlarz możliwości dla potencjalnych klientów. I tak dla przykładu chcielibyście mieć zgrabna aplikację która służy do lepszej organizacji waszych kontaktów lub produktów w waszym magazynie a w zamian tego dostajecie wielki “kombajn” który nie wiadomo z jakiego powodu ma mnóstwo opcji które zaciemniają obraz całości. Często zdarza się też tak że gotowe systemy mają prawie wszystko co byście chcieli ale brakuje 1 lub 2 opcji których brak w przyszłości może być bardzo frustrujący.

Co zatem zyskamy tworząc oprogramowanie napisane pod nasze wymagania? Tutaj zalet jest bardzo dużo, zaczynając od bardzo prozaicznych, takich jak: kolory interfejsu, pozycja menu, indywidualne funkcjonalności, indywidualne poziomy dostępu dla pracowników różnego szczebla, a kończąc na bardzo zaawansowanych integracjach z innymi aplikacjami (desktopowymi, mobilnym) oraz zewnętrznymi urządzeniami.

Zalety tworzenia oprogramowanie działającego z poziomu przeglądarki

Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzecie, czy to gotową aplikację, czy dedykowane rozwiązanie staniecie zawsze przed tym problemem, w jakim środowisku powinna działać Wasza aplikacja? W chwili pisania tego artykułu macie trzy główne nurty.

Pierwszy, najstarszy jeżeli chodzi o historię tworzenia aplikacji, to rozwiązanie desktopowe, czyli takie w którym oprogramowanie jest instalowane w postaci aplikacji na waszych komputerach. Jeżeli chodzi zalety takiego rozwiązania to uważane jest ono za najbezpieczniejsze oraz najefektywniej działające bo wykorzystuje w bardzo dużym stopniu zasoby naszego komputera. Jeżeli chodzi o wady to jeżeli nie zabierzecie swojego laptopa ze sobą to jednocześnie odcinacie się od dostępu do swoich danych.

Drugie to rozwiązanie serwerowe, czyli takie w którym oprogramowanie jest instalowane w postaci aplikacji na serwerze do którego dostęp macie przez interfejs przeglądarkowy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość dostępu. Wystarczy że użyjecie dowolnego komputera z przeglądarką, zalogujecie się i już możecie korzystać ze swojej aplikacji. Wady to mniejsza efektywność oraz uzależnienie się od dostępu do internetu.

Trzecie rozwiązanie to aplikacja mobilna instalowana na waszych urządzeniach końcowych (telefon, tablet, TV, konsola do gier, itp) lub waszych pracowników i klientów.

Jeżeli chodzi o rozbudowane systemy ERP lub CRM to stanowczo polecam swoim klientom wszelkie rozwiązania webowe czyli 2 lub 3 rozwiązanie. W obecnych czasach gdy życie pędzi, a my jesteśmy coraz bardziej mobilni, przywiązywanie się do aplikacji desktopowych i zabieranie wszędzie swojego laptopa może być dla niektórych zbyt uciążliwe.

NIe chcę jednak skreślać rozwiązania 1-szego gdyż przy bardzo restrykcyjnych wymaganiach bezpieczeństwa lub bardzo wyspecjalizowanych wymaganiach aplikacja desktopowa może być jedynym rozsądnym wyjściem.

Dlaczego oprogramowanie powinno posiadać dobry interface?

W poprzednim paragrafie użyliśmy właśnie tego słowa - interface. Dlaczego interfejs jest tak ważny że poświęcamy na to cały paragraf? Myślę że to właśnie jedna z istotnych rzeczy które odróżnia gotowe oprogramowanie od dedykowanego rozwiązania. Nie chcę umniejszać ważności indywidualnych funkcjonalności ale interface jest czymś co może zaoszczędzić nam mnóstwo czasu na etapie użytkowania aplikacji.

Wyobraźmy sobie bardzo rozbudowaną aplikację w której kluczowe dla nas funkcjonalności, owszem, istnieją ale żeby się do nich dostać musimy przeklikać się przez 5 ekranów. Gdy pomnożymy to przez dziesiątki takich operacji dziennie i tysiące rocznie to zaczniemy się zastanawiać czy nie lepiej zbudować swoją indywidualną aplikację która zaoszczędzi nam mnóstwo czasu.

Podsumowanie:

Mam nadzieje że po przeczytaniu całego artykułu wyrobiliście sobie swoje zdanie na temat dedykowanego oprogramowania oraz czy tak naprawdę go potrzebujecie. Aby łatwiej wam było podjąć decyzję przygotowałem dla Was za i przeciw.

Co możecie zyskać decydując się na oprogramowanie dedykowane:

  • indywidualny interface który przy codziennym użytkowaniu zaoszczędzą Wam mnóstwo czasu,
  • nieszablonowe podejście i precyzyjne dopasowanie się do procesów zachodzących w Waszych firmach,
  • funkcjonalności których nie znajdziecie w żadny istniejącym do tej pory rozwiązaniu IT,
  • dużo bardziej indywidualna integracja z istniejącymi w firmie procesami,
  • lepsza możliwość analizy danych oraz generowania raportów,
  • integracji z zewnętrznym systemem Twojego kontrahenta lub dostawcy,
  • możliwość realizacji innowacyjnego pomysłu, którego do tej pory nikt jeszcze nie realizował.

Z czym musicie się liczyć:

  • znacznie dłuższy czas uruchomienia w stosunku do gotowych rozwiązań,
  • wysokie koszty na start.