Aplikacja MVP - Minimum Viable Product
Aplikacja MVP - Minimum Viable Product
2022-01-18

Aplikacja MVP - Minimum Viable Product

Tomasz Rogalski

Aplikacja MVP - Minimum Viable Product

W dzisiejszym artykule chciałbym Wam przybliżyć czym jest aplikacja MVP. Zacznijmy może od prostej definicji która jest skrótem z języka angielskiego. Skrót ten oznacza produkt który reprezentuje sobą minimalną akceptowalną wartość.

Często lubię posługiwać się przykładami realnymi, które łatwo nam sobie wyobrazić. Powiedzmy drogi czytelniku, że chcesz mieć rower MVP. Oznacza to że ten rower ma minimalne funkcjonalności które określają go jako rower i nie pomylisz go z hulajnogą czy skuterem. Zatem taki rower MVP ma koła, ramę, kierownice, siodełko, pedały oraz hamulec. Czego nie będzie miał rower MVP? Przerzutek, dodatkowego hamulca, oświetlenia, dzwonka, lusterek, nie będzie wykonany z lekkich materiałów itd. Mam nadzieje że rozumiesz główne przesłanie. Ale tutaj dochodzimy do bardzo ważnej cechy produktu MVP. Produkt, w naszym przypadku rower, będzie w pełni funkcjonalny czyli nie powiemy że jest nieskończony lub niedziałający. Możemy powiedzieć że nie jest zbyt elegancki, modny lub wygodny, ale działa, i przemieszcza nas w bezpieczny sposób z punktu A do punktu B.

coffee clock

Jakie korzyści osiągniesz z aplikacji MVP

Dobrze, mam nadzieje że teraz w Twojej głowie pojawiła się niepokojąca myśl. Po co mi taki “słaby” rower gdy na rynku mamy tak dużo pięknie wyglądających rowerów z różnymi udogodnieniami, a nawet mamy rowery elektryczne które robią główną robotę z nas. Często gdy coś kupujemy to staramy się kupić coś bardzo dobrego, żeby posłużyło nam na lata i dzięki temu jesteśmy w stanie wydać na taki produkt więcej pieniędzy. Dlaczego nie mielibyśmy robić tego samego z aplikacjami?

Produkty które są wytwarzane masowo tj. rowery, telewizory, samochody i wiele wiele innych zostały wymyślone bardzo dawno temu i od tego czasu są ciągle rozwijane i udoskonalane, przechodzą miliony prób i dostają feedback od klientów. Z większością aplikacji jest zupełnie inaczej. Oprogramowanie bardzo często pisane jest pod specyficzne wymagania rynku lub klienta, dlatego powstaje od zera i tylko niektóre moduły został sprawdzone i zweryfikowane przez rynek. Jeżeli coś nie zostało przetestowane przez klientów to istnieje bardzo duża szansa że się nie sprawdzi. Dlatego inwestowanie bardzo dużo na samym początku może nie być w pełni uzasadnione. Może lepiej zrobić coś podstawowego, co może dać nam minimalną wartość i coś co możemy przetestować w realnym scenariuszu.

Czy każda firma potrafi osiągnąć założenia aplikacji MVP?

Teoretycznie każda firma może dla Was zrealizować założenia aplikacji MVP, niestety w praktyce tylko firmy w pełni rozumiejące technologię Agile potrafią to zrobić. Zapytasz się pewnie dlaczego? Odpowiedź nie będzie bezpośrednia i prosta. To tak jakby odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego jeden aktor jest świetny i osiągnął sukces a drugi nie? W aktorstwie trzeba mieć iskierkę talentu i bardzo ciężko pracować i podchodzić do życia poważnie. Przekładając to na biznes, firma musi być dojrzała, rozumieć biznes, znać Twoje potrzeby, potrafić Ci doradzić ale zarazem nie zepsuć Twojego pomysłu, musi szanować Twój budżet i być skupiona na celu. Brzmi jak “mokry sen” :) Pewnie dlatego to nie jest takie łatwe tworzyć produkty MVP.

Jak powstaje aplikacja MVP w praktyce

Przejdźmy teraz do praktyki, czyli jak zbudować taką aplikację? Dróg do celu może być wiele, ja posłużę się tutaj swoim autorskim podejściem wypracowanym przez wiele lat pracując w systemie Agile. Do tego celu posłużę się poniższą listą poszczególnych kroków:

  1. Identyfikacja potrzeb klienta.
  2. Opracowanie szablonów lub projektów graficznych (dokumentacja).
  3. Opracowanie szczegółowego zakresu i harmonogramu prac.
  4. Praca w trybie Agile (tryb zwinny).
  5. Cotygodniowy / 2 tygodniowe spotkanie dotyczące aktualizacji postępu, zakresu i harmonogramu prac.
  6. Zakończenie projektu.

Rozwińmy poszczególne punkty tego harmonogramu. W pierwszej fazie praca nad aplikacja zanim zaczniemy cokolwiek tworzyć musimy poznać bardzo dokładnie szczegóły działania oprogramowania. Staramy się zrozumieć głęboką motywację oraz podstawowy cel jaki klienta stawia przed tą aplikacją. My ze swojej strony doradzamy jak najlepiej podejść do tematu, nie tylko od strony technicznej ale także biznesowej. Na tym etapie prac nie jesteśmy “klakierami” którzy przyklaskują twojemu pomysłowi, staramy się go pozytywnie krytykować abyś mógł/mogła czerpać z naszego doświadczenia.

W drugiej fazie po poznaniu potrzeb klienta i zadań stojących przed aplikacją tworzymy dokumentację techniczną, która w zależności od złożoności i projektu może przybierać różne formy (schemat, opis, projekt graficzny). Już na tym etapie jesteśmy w stanie wykryć słabe i mocne strony aplikacji i stosownie szybko na nie zareagować.

Następnie przygotowujemy harmonogram w którym opisujemy główne funkcjonalności oraz terminy ich realizacji. Dokumentacja i harmonogram z mojego doświadczenia są jednym z najbardziej istotnych elementów procesu tworzenia aplikacji MVP, zaraz po pracy w trybie Agile.

Po tych etapach przystępujemy dopiero do prac programistycznych. Pracujemy w bardzo elastyczny sposób tzn. że co tydzień lub w maksymalnie co 2 tygodnie robimy sesje demo z klientem aby zademonstrować mu jak obecnie działa aplikacja i czy idziemy w dobrym kierunku. Dlaczego to takie istotne? Chodzi przede wszystkim o to aby sprawdzać czy może aplikacja nie osiągnęła już swojego założenia MVP wcześniej lub czy może nie potrzebujemy dostosować jej do zmieniającego się rynku. Ten etap powtarzamy w cyklach aż do zakończenia projektu.

Co potem? Teraz przychodzi czas na rynek i weryfikacje w praktyce aplikacji. Jeżeli rynek przyjmie pozytywnie stworzoną aplikację z reguły klienci wracają do nas z nowymi funkcjonalnościami i aplikacja z MVP staje się prawdziwą aplikacją internetową.

Plusy i minusy aplikacji MVP

Czas na wstępne podsumowanie zalet i wad aplikacji MVP. Nie traktuj proszę tego jako wyrocznie, a raczej moje subiektywne zdanie. Pamiętaj także że cechy aplikacji będą różnie oceniane w zależności od wymagań stojących przed aplikacją internetową oraz sytuacji biznesowej.

ZaletyWady
Niski nakład finansowyDłuższy proces osiągania ostatecznego efektu
Przetestowanie swojego pomysłu niskim kosztemDuże zaangażowanie ze strony klienta
Poznanie potencjalnych klientówTrudniejszy proces tworzenia aplikacji, który musi uwzględnić dużą elastyczność
Szybkie uruchomienie wersji podstawowej oprogramowania
Wczesna identyfikacja mocnych oraz słabych stron aplikacji internetowej
Zmniejszone ryzyko inwestycyjne
Potencjalnie szybki zysk inwestycyjny

Podsumowanie

Mam nadzieje że ten artykuł przybliżył Wam pojęcie Aplikacji MVP. W biznesie nawet mała różnica przy dużej skali tworzy dźwignie która jest w stanie wznieść Twój biznes na wyższy poziom. Moim zdaniem każde przemyślane działanie w rozwój firmy przynosi bardzo szybko zysk, szczególnie innowacyjność rozpoznawana przez stosowanie oprogramowania dla firm w różnej formie czy to desktopowej czy internetowej.

Pamiętajcie że nawet 1% redukcji kosztów produkcji lub zarządzania produktem ma niesamowicie duży wpływ. Szczególnie stosowanie Aplikacji MVP pozwoli Wam zminimalizować koszty, zbadać rynek, otrzymać feedback od klientów.

Czy warto inwestować w aplikacje internetowe? Odpowiem cytatem Richarda Bransona: “Moją filozofią jest: jeżeli mam jakieś pieniądze to inwestuje je w nowe przedsięwzięcia, nie pozwalam im siedzieć w miejscu”.