Zarządzanie firmą to nieustanny proces organizowania, administrowania, rozwijania przedsiębiorstwa ale także pozyskiwania nowych klientów, tworzenia dla nich nowych rozwiązań i lepszych produktów. Niezależnie czy prowadzisz małą firmę czy duże prężnie działające przedsiębiorstwo zawsze można coś w nim udoskonalić. Jest na to wiele sposobów a jednym z nich jest stworzenie aplikacji webowej.
Czym jest aplikacja webowa zwana też aplikacją internetową?
Aplikacja webowa (web) to oprogramowanie, które otworzysz w każdej przeglądarce internetowej i nie wymaga zainstalowania żadnych dodatkowych aplikacji na urządzeniu. Możesz z niego korzystać zarówno w przeglądarce na komputerze, smartfonie czy tablecie. Aplikacje webowe z założenia są dostępne na każdym urządzeniu które posiada przeglądarkę i połączenie z internetem.
Czy aplikacja internetowa i strony internetowy czy to to samo?
Aplikacja internetowa różni się od strony internetowej, choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie ponieważ obie działają w przeglądarce. Zatem jak odróżnić jedną od drugiej? Strona internetowa ma charakter informacyjny i jej głównym zadaniem jest prezentowanie treści: o firmie, o usługach, produktach, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy opiniami.
Przykłady stron www:
Strona wizytówka,
Blog firmowy,
Portfolio fotografa,
Strona restauracji z menu i kontaktem.
Z kolei aplikacja webowe to coś więcej niż strony internetowe. Są bardziej rozbudowane i złożone. Jednocześnie są bardziej interaktywne i możesz za ich pośrednictwem dynamicznie pobierać dane. Takie aplikacje zwykle zaopatrzone są w logowanie, formularze, prezentacja wprowadzanych danych w czasie rzeczywistym.
Przykłady aplikacji internetowych:
System do rezerwacji wizyt, noclegów, pojazdów,
CRM (zarządzanie relacjami z klientami),
Sklep internetowy z koszykiem, płatnościami i panelem użytkownika,
Narzędzia typu Canva, Asana, Gmail.
Korzyści, jakie daje Twojej firmie posiadanie aplikacji internetowej
aplikacje usprawniają sprzedaż, komunikację i dają możliwość klientom dokonywania szybkich transakcji,
ułatwiają pozyskiwanie klientów, budowanie ich zaangażowania i lojalność użytkowników,
pozwalają na szybkie interakcje z klientami i szybką obsługę klienta
usprawniają marketing w twoje firmie,
usprawniają organizację, procesy, przepływ informacji czy dokumentów w twoim przedsiębiorstwie,
umożliwiają stosunkowo łatwe skalowanie biznesu, firmy,
dostępność do oprogramowania poprzez przeglądarki internetowe z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu,
działanie aplikacji bez instalowania dodatkowego oprogramowania,
nie wymagają od użytkownika aktualizacji, uaktualnienia są realizowane przez administratora systemu i otrzymujesz je przy odświeżeniu witryny internetowej
mogą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa danych twojej firmy
Aplikacja internetowa a aplikacja mobilna – co wybrać?
Jak zawsze to zależy :) od potrzeb i budżetu. W poniższej tabeli załączam co wybrać aby uzyskać najlepszą efektywność danego oprogramowania:
Chcesz…
Wybierz
Szybko wystartować i mieć niższe koszty
Aplikację webową
Działać na wielu urządzeniach bez instalacji
Aplikację webową
Wykorzystać funkcje telefonu i działać offline
Aplikację mobilną
Tworzyć nowoczesne, responsywne rozwiązanie
Możesz rozważyć PWA – Progressive Web App (połączenie zalet obu światów)
Czy aplikacja webowa to dobre rozwiązanie dla małej firmy?
Aplikacje internetowe zawsze są dobrym pomysłem dla biznesu jeśli poprawią jego funkcjonowanie, usprawnią procesy albo kiedy dzięki niej zdobędziesz nowych klientów. Stworzenie aplikacji internetowej pozytywnie wpływa na optymalizację procesów biznesowych. W efekcie wpłynie to na większe przychody w twoim biznesie.
Gotowe aplikacje a rozwiązania custom'owe
Na rynku mamy dostępne gotowe aplikacje webowe w modelu abonamentowym (aplikacje typu SaaS). Zaletą tego rozwiązania jest dostępność praktycznie od zaraz po utworzeniu konta i ewentualnym opłaceniu aplikacji ale często mamy też darmowy okres próbny. Dodatkowym atutem aplikacji SaaS (Software as a Service) jest niski koszt aplikacji na start. Z kolei wadą takich aplikacji jest brak personalizacji i dopasowania oprogramowania do swojego biznesu. Kolejnym minusem jest uzależnienie od dostawcy, który może zmniejszyć wsparcie, zamknąć usługę lub ją ograniczyć lub zmienić zasady funkcjonowania aplikacji. Warto wziąć pod uwagę że długoterminowy koszt aplikacji może być wyższy niż jednorazowy zakup licencji lub dedykowane aplikacje. Należy pamiętać także że dane są przechowywane u dostawcy oprogramowania a to może budzić obawy w firmach które przetwarzają dane osobowe (np. w branży medycznej czy finansowej).
Innym rozwiązaniem są aplikacje dedykowane, czyli napisane na zamówienie pod klienta. Aplikacje tego typu są projektowane i programowane uwzględniając specyficzne potrzeby klientów. Zalety aplikacji webowych dedykowanych to praktycznie 100% możliwość personalizacji aplikacji. Pozwala to na stworzenie wyróżniających się funkcjonalności które pozwolą zbudować przewagę konkurencyjną na rynku. Dostawca którego wybierzesz może oferować wybór technologii i architekturę, w której oprogramowanie będzie wytworzone. W tych rozwiązaniach masz wpływ na sposób przechowywania danych co zwiększa ich bezpieczeństwo. Również Ty decydujesz o nowych funkcjach w aplikacji i kierunku jej rozwoju. Oczywiście tego rodzaju aplikacje mają też swoje wady jedną z nich jest proces tworzenia aplikacji jest znacznie dłuższy niż utworzenie konta w aplikacji abonamentowej SaaS. Cena za uruchomienie aplikacji też będzie znacznie wyższa niż w przypadku jednorazowej opłaty z miesiąc korzystania z gotowego rozwiązania.
Podsumowanie
Wiesz już jakie są różnice między aplikacjami webowymi a stronami www. Mam nadzieję że wiesz również kiedy warto zdecydować się na aplikację internetową w swojej firmie. Jeśli jeszcze się zastanawiasz lub masz pytania to zapraszam Cię do kontaktu z nami. Nasz software house obsługuje firmy z różnych branż a doświadczenie naszego zespołu pozwala nam na tworzenie aplikacji internetowych wysokiej jakości. Nasze podejście opieramy na uważnym słuchaniu i rzetelnie doradzamy abyś ty mógł_a podjąć najlepszą decyzję dla swojego biznesu.
W dzisiejszym artykule chciałbym Wam przybliżyć czym jest aplikacja MVP. Zacznijmy może od prostej definicji która jest skrótem z języka angielskiego. Skrót ten oznacza produkt który reprezentuje sobą minimalną akceptowalną wartość.